Rosette-I Kő

Napóleon egyiptomi hadjáratát ( 1798 – 1801) számos tudós is kísérte. Miután 1798 -ban megalapította az Egyiptomi Intézetet (Institut de l'Egypte) Kairóban, mintegy ötvenen tagjai lettek. Bouchard a Rosette melletti Fort Julien építési munkálatait vezette, amikor e fekete kőre lelt. Azonnal megértette a jelentőségét, és bemutatta Abdallah Jacques de Menou tábornoknak, aki elrendelte a kőnek az Intézetbe való szállítását, ami 1799 augusztusában meg is történt. 1801 -ben a franciáknak vissza kellett vonulniuk. Vita alakult ki a tudósok eredményeivel kapcsolatban – a franciák meg akarták tartani őket, míg a britek, III. György király nevében, hamisítványnak tartották az egészet. Etienne Geoffroy Saint-Hilaire francia tudós, William Richard Hamilton angol diplomatához írott levelében azzal fenyegetődzött, hogy a felfedezéseket elégeti, amellyel egyértelműen az alexandriai Könyvtár leégésére utalt. A britek megadták magukat, és csak az emlékművek átadását kötötték ki. A franciák megpróbálták egy hajóban elrejteni a "Követ", de a britek felfedezték.

The Runaways - A rocker csajok | Online-filmek.me Filmek, Sorozatok, teljes film adatlapok magyarul

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából. A rosette-i kő (ismert még rosettai kő néven is) egy sötét gránitdarab (néha helytelenül bazaltként említik), amely egy ősi szöveg három fordítását nyújtja a mai kutatóknak: egyiptomi démotikus írással, görög nyelven és egyiptomi hieroglifákkal. Mivel a görög nyelv jól ismert, e kő volt a kulcs 1822 -ben Jean-François Champollion és 1823 -ban Thomas Young számára a hieroglifák megfejtéséhez. A követ 1802 óta a londoni British Museum őrzi. A szöveg V. Ptolemaiosz Kr. e. 196 -ban kelt rendelete olvasható a kövön. A görög szöveg kezdete: "Basileuontos tou neou kai paralabontos tén basileian para tou patros…" (Az új király, atyjától átvéve a királyságot…). A rendelet különféle kivetendő adókról, a templomokban felállítandó szobrokról rendelkezik, valamint arról, hogy a rendelet három nyelven adandó ki: az "istenek szavaival", azaz hieroglifákkal, a nép nyelvén (démotikus írással) és ión (görög) nyelven. Története A kő a British Museumban A követ Pierre-François Bouchard ( 1772 – 1832) francia kapitány fedezte fel Egyiptom Rosette (ma Rashid) nevű kikötővárosában 1799. július 15-én.

Papp lászló budapest sportaréna

csülök receptek sörrel

Erdőkertes eladó ház magánszemélytől

Georg clooney filmek

ryanair normál viteldíj

A Rosette-i kő és a hieroglifák megfejtése - Történelem

parlamenti ülés ma

Zrufkó Réka 1798-ban Napóleon egyiptomi hadjáratában nem kizárólag katonák vettek részt. Egy tudósokból, kutatókból és művészekből álló bizottság is velük tartott, hogy feltérképezzék, összegyűjtsék és katalogizálják Egyiptom elfeledett kincseit. Az expedíció 1801-ben sikeresen zárult. Rengeteg régészeti lelettel gazdagodtak, az eredményeket pár évvel később adták ki a többkötetes Description de l'Égypte című összefoglaló műben. Térkép Napóleon hadjáratáról Forrás: A hadjárat ideje alatt, 1799. július 15-én a deltabeli Rosette (ma Rashid) kikötőváros közelében, Fort Julien építési munkálatai közben Pierre-François Xavier Bouchard francia hadnagy egy feliratos gránittöredéket fedezett fel. Értesítette Abdallah Jacques de Menou tábornokot, aki 1799 augusztusában elrendelte annak Kairóba szállítását. A Rosette-i kő Fotó: Mint kiderült, a töredék valójában egy sztélé nagyobb darabja. V. Ptolemaiosz Epiphanész uralkodása idején, i. e. 196-ban kiadott papi határozatok olvashatóak rajta két nyelven, háromféle írásmóddal: egyiptomi hieroglif, egyiptomi démotikus és görög nyelven.

  1. Soproni autóbusz menetrend
  2. Hálapénz | hvg.hu
  3. Forma 1 versenynaptár közvetítés 5
mása-és-a-medve-mese
Fri, 24 Sep 2021 13:28:31 +0000