Történelmi Atlasz Középiskolásoknak

Céljuk a század végén Afrikában a kelet–nyugati irányú terjeszkedés volt, amelynek éppen az angol érdekek szabtak határt. A későn jövő Németország külpolitikájában 1890-ben történt váltás, amikor a gyarmati politikát háttérbe szorító Bismarckot a császár menesztette. II. Vilmos ugyanis tervbe vette, hogy harcba száll a gyarmati versengésben. A cél afrikai gyarmatok megszerzése volt, ami sikerült is: övék lett Délnyugat-Afrika, Német-Kelet-Afrika és Kamerun. De a császár ennél jóval többre vágyott, ami a későbbiekben még sok nemzetközi konfliktust okozott. A versengésben ott toporgott Olaszország is. A hadserege jóval kisebb volt, mint a többieké, de mindenáron hódítani szeretett volna. Szerény katonai lehetőségeit csak Afrikában tudta kihasználni: Líbiában és Etiópiában szerzett befolyást. A nagy medve, Oroszország Ázsia felé kacsintgatott, ennek érdekében megkezdte a transzszibériai vasútvonal kiépítését. 1885-ben közép-ázsiai terjeszkedése során Afganisztán megszállására készült, de ezt az angolok fellépése megakadályozta.

Vásárlás: Történelmi atlasz középiskolásoknak (ISBN: 9789634361596)

Előzetes tudás Tanulási célok Narráció szövege Kapcsolódó fogalmak Ajánlott irodalom Ehhez a tanegységhez ismerned kell a gyarmatosítás fogalmát és újkori történetét. Ebből a tanegységből megismered az imperializmus korát a történelemben. Láthatod, hogy a nagyhatalmak hogyan, milyen konfliktusokkal építették ki gyarmatbirodalmaikat a XIX. század második felében. A birodalmak elhelyezkedését is megismerheted a térképen. Gyerünk, építsünk impériumot! De mi is az az impérium? Nem más, mint egy nagy birodalom, ahol a mi zászlónk lobog, amelyet mi irányítunk, és gazdagít bennünket. Ez jól hangzik, nem csoda hát, hogy a XIX. század végén szinte minden európai nagyhatalom egy ilyen hatalmas gyarmatterületre vágyott, és óriási versenyfutásba kezdett az új területek megszerzéséért. De mire is jó egy ilyen impérium? Nézzünk csak a dolgok mögé! Először is az ipar számára új nyersanyagforrásokra volt szükség, az új területek ugyanakkor piacot is jelentettek. Stratégiai előnyöket is biztosított egy-egy gyarmat, s a hódítók a civilizációs és keresztény missziót is felvállalták.

Az Eduline-nak nyilatkozó diákok éltek is a lehetőséggel, és valamelyik "régi" atlaszt vitték be a májusi írásbelire. De miért nincs kronológia az új atlaszban? Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) oldalán tavasszal részletes cikk jelent meg arról, miért nem tartják jónak, ha kronológia is van a történelematlaszban. Azt írták, a korábbi atlaszok végén egy 20-25 oldalas kronológiai adattár volt, amelyek nemcsak egy-egy esemény dátumát rögzítették, hanem sokszor két-három mondatos leírást is adtak az eseményről. "Ennek használata tulajdonképpen nem kompetenciafejlesztés, hiszen a diákok gyakorlatilag kimásolhatták a kulcsmondatokat az esszékhez. Ráadásul ezek a kronológiai adattárak felesleges lexikai információkat is tartalmaztak, gyakorlatilag minden pedagógiai-módszertani szempontot mellőzve" – szögezte le az OFI, amely azt is kiemelte, hogy az új, állami fejlesztésű atlaszban nem kronológiajegyzékben, hanem a térképeken szerepelnek a dátumok, "mert az EKE OFI azt tartja kompetenciafejlesztésnek, ha a diák a térképekről szerez információkat".

században Etnikai térkép a 18. század végéről A Habsburg Birodalom 1848 tavaszán–nyarán A kivándorlók aránya a lakosságban, 1901–1910 A trianoni Magyarország határainak kialakulása A magyarországi holokausztot bemutató térkép Magyarország német megszállása, 1944. március 19.

94 Lengyelország lerohanása 94 Az el-alameini csata 94 Hadműveletek Európában és Észak-Afrikában II. 95 A sztálingrádi szovjet támadás 95 A normandiai partraszállás 95 Hadműveletek a Csendes-óceánon I., II.

osztályos új történelemtankönyvekhez. Részlet a készülő atlaszból (Nagyításért kattintson a képre! ) Az OFI kérésére az atlaszok történeti kronológia és névmutató nélkül készültek el. Atlaszok 2015-ben és 2016-ban A térképek tervezését az MTA BTK Történettudományi Intézet kutatói segítették. A 2015-ös kiadásban a középiskolai diákatlasz ( Történelmi atlasz középiskolásoknak. Budapest: OFI, 2015; ISBN 978-963-682-880-6) 56 térképoldalon 174 színes történelmi térképet, az általános iskolai diákatlasz ( Történelmi atlasz általános iskolásoknak. Budapest: OFI, 2015; ISBN 978-963-682-879-0) 33 térképoldalon 75 színes történelmi térképet tartalmaz. Az atlaszok 2015 szeptemberében kerültek a tanárok és diákok kezébe. Részlet a készülő atlaszból (Nagyításért kattintson a képre! ) A beérkezett javaslatok alapján 2016 tavaszán készült el a diákatlaszok 2., javított és bővített kiadása. Az új középiskolai diákatlasz ( Történelmi atlasz középiskolásoknak. Budapest: OFI, 2016; ISBN 978-963-436-002-5) már 64 térképoldalon 190 színes történelmi térképet, az általános iskolai diákatlasz ( Történelmi atlasz általános iskolásoknak.

Gyarmatosítás a XIX. század végén | zanza.tv

Start! Neu Német I. munkafüzet (NT-56440/M/NAT) Kiadói cikkszám: NT-56440/M/NAT 1. 890 Ft (1. 800 Ft + ÁFA) db Kosárba

editions atlasz
  1. Mecsekerdő Zrt. - természetes úton
  2. Történelmi atlasz ált. és középiskolák számára
  3. Középiskolásoknak - bevezető
  4. Érettségi-felvételi: Rossz hír az idén érettségizőknek: csak az új történelematlaszokat lehet használni a vizsgákon - EDULINE.hu
  5. Szeged dorozsmai út
  6. Csernus imre noszvaj
  7. Editions atlasz
  8. Középiskolásoknak és pályaválasztóknak | MÁV-csoport

Ugye emlékszel, mi akartál lenni? Kedves 8. osztályos tanuló! Közeledik az általános iskolai tanulmányok vége. Sok ismeretet szereztél, sokat tudsz már a világról. Most itt az ideje, hogy továbblépj! A pályaválasztás komoly döntés, ebben szeretnénk neked segíteni. A lap alján letölthető kis prospektust azért készítettük neked, hogy lásd, milyen érdekes a vasút világa és mennyi lehetőséget tartogatunk számodra. Mit kínálunk neked? Folyamatos szakmai támogatást, szakmai gyakorlati helyet, ösztöndíj-lehetőséget, és olyan változatos feladatokat, amelyeket középfokú tanulmányaid sikeres befejezését követően azonnal elláthatsz, munkába állhatsz. Biztosítjuk számodra a szakmai fejlődés lehetőségét, ha pedig még többre vágysz, támogatjuk felsőfokú tanulmányaidat és a diploma megszerzését is, amelynek birtokában újabb lehetőségek nyílnak meg előtted. A magyar vasút biztos és kiszámítható pályát kínál, hogy megvalósíthasd álmaidat. Csatlakozz hozzánk! Dr. Homolya Róbert elnök-vezérigazgató MÁV Zrt.

Budapest: OFI, 2016; ISBN 978-963-436-001-8) pedig 33 térképoldalon 85 színes történelmi térképet tartalmaz. Új szerkesztési koncepció Az új atlaszokat ért bírálatok nem a tartalomra vonatkoztak, hanem szinte kivétel nélkül a szerkesztési koncepciót érintették. Az OFI, mérlegelve az észrevételeket, úgy döntött, hogy a középiskolai történelmi diákatlasz 3. kiadása 80 oldalas lesz, 72 térképoldalon kb. 200 térképpel. A további 8 oldalon új témák bemutatására, illetve a már meglévők bővítésére (pl. az egyetemes történelemből az európai reformáció és katolikus megújulás, Amerika és Afrika történelme, a magyar történelemből a Hunyadiak kora, a 16. századi Habsburg Monarchia és Magyar Királyság, az Erdélyi Fejedelemség, az 1848/49-es szabadságharc, a dualizmus kora, választási térképek) lesz lehetőség. Részlet a készülő atlaszból (Nagyításért kattintson a képre! ) Valamennyi térkép kap keresőhálót is, ami eddig csak a világtörténeti térképek kiegészítője volt. Teljes szinkronba kerül a magyar és az egyetemes történelem bemutatása, az első két kiadásban ugyanis az atlasz szerkezete a tankönyv szerkezetéhez igazodott, és így több esetben a magyar és egyetemes történelem bemutatása "elcsúszott" egymáshoz képest.

atlasz cloud atlasz
bajai-halászléfőző-fesztivál
Thu, 23 Sep 2021 19:29:20 +0000